EN
LT
Vilniaus alibi. Baltijos šalių detektyvinės literatūros dienos
2005-09-27
Festivalis Vilniaus Alibi
 
Šiaurės ministrų tarybos biuras džiaugiasi, galėdamas pristatyti festivalį “Vilniaus Alibi”. Tai pirmasis tarptautinis detektyvinės literatūros festivalis mūsų šalyje, kuris vyks š.m. lapkričio 9-12 d. Vilniuje.
 
Festivalis pristato žymiausius detektyvų rašytojus ir įspūdingą detektyvams skirtų renginių programą. Į festivalio renginius atvyksta 10 rašytojų iš Šiaurės ir Baltijos šalių bei Rusijos:
 
Arne Dahl (Švedija), Leif Davidsen (Danija), Raidas Dubrė (Lietuva), Leena Lehtolainen (Suomija), Birutė Mackonytė (Lietuva), Aleksandra Marinina (Rusija), Jo Nesbø (Norvegija), Eeva Park (Estija), Jānis Ivars Stradiņš (Latvija) ir Árni Thórarinsson (Islandija).
 
“Vilniaus Alibi” tikslas yra pristatyti šiauriečių kriminalinės literatūros tradicijas Lietuvos publikai bei paskatinti Lietuvos leidėjus leisti kriminalinę literatūrą iš Šiaurės šalių. Diskusijos ir susitikimai turėtų padėti rašytojams plėtoti ir populiarinti kriminalinės literatūros žanrą Baltijos jūros regiono šalyse, o festivalio renginiai - paskatinti skaitytojus domėtis šiuo žanru.
 
Šiaurės šalys turi stiprias kriminalinės literatūros tradicijas. Šis žanras populiarus visuomenėje, o visos žymiausiųjų rašytojų knygos patenka į perkamiausiųjų leidinių sąrašus.
 
Kritikai pripažįsta, kad geriausiuose šiauriečių kriminalinės literatūros kūriniuose atskleidžiamos žiauriausios ir tamsiausios mūsų visuomenių pusės. Tačiau tai nereiškia, kad šiauriečių kriminaliniai romanai yra nusikaltimų statistikos analizė ar propagandinės brošiūros, kuriose išdėstyta socialinė programa. Šie romanai visų pirma yra literatūros kūriniai, kuriems, kaip ir kiekvienai literatūrinei tradicijai, būdinga įvairovė.
 
Siekdami, kad diskusijos taptų išsamesnės, į festivalį kviečiame rašytojus ne tik iš penkių Šiaurės šalių, bet ir iš trijų Baltijos valstybių bei Rusijos. Rusija turi savas kriminalinės literatūros tradicijas, kurios skiriasi nuo šiaurietiškųjų ir yra atėjusios iš ikitarybinių laikų. Rusijos kriminalinė literatūra populiari ir Baltijos šalyse.
 
Į festivalį “Vilniaus Alibi” atvykstančius rašytojus sieja tai, kad jiems visiems būdingas išskirtinis profesionalumas ir atsakomybės jausmas. Nepaisant to, kad jų knygose yra smurto, smurtas šiuose kūriniuose netampa pramoga.
 
Neretai kriminaliniai romanai būna artimai susiję su tam tikra vieta. Puikių pavyzdžių rasime ir mūsų svečių kūryboje: švedo Arnės Dahlio pasakojimuose gyvai aprašomas Stokholmas, o suomė Leena Lehtolainen įamžino šalia Helsinkio esantį Espo miestą.  Aleksandros Marininos kūriniuose atsispindi rašytojos meilė Maskvai, o Leifo Davidseno herojus sutinkame ne tik Kopenhagoje, bet ir tokiose vietose kaip Madridas ar Berlynas.
 
Turbūt dėl šios tradicijos drįsome paprašyti rašytojų parašyti po kriminalinį apsakymą, kuris būtų susijęs su Vilniumi. Kai kurie iš mūsų svečių maloniai sutiko (bet gerbiame sprendimus ir tų, kurie atsisakė). Apsakymai pasirodys festivalio metu: jie bus publikuojami festivalio puslapyje internete ir išeis atskira knyga, pavadinta “Vilniaus Alibi”.
 
Šiuose apsakymuose rasime sąsajų su Vilniumi. Tai gali būti konkretus pastatas su savo paslaptinga istorija, tačiau sąsaja su miestu gali būti ir netiesioginė, pavyzdžiui, paslaptinga atvirutė ar atsitiktinis suvenyras.
 
Taip pat neslėpsime, jog tikimės, kad viešnagė Vilniuje įkvėps rašytojus ateityje aprašyti apie šį nuostabų miestą savo kūriniuose.
 
Visiems, norintiems praplėsti akiratį ir sužinoti daugiau apie intriguojantį kriminalinės literatūros pasaulį, siūlome festivalio “Vilniaus Alibi” renginius:
 
susitikimus su detektyvų rašytojais,
seminarus ir diskusijas apie detektyvinę literatūrą,
interaktyvų detektyvinį žaidimą internete “Valdovo šešėlyje”
kriminalinių filmų programą “Nusikaltimas ir bausmė” Šiaurės šalių kino forume “Scanorama”,
festivalio rašytojų sukurtų apsakymų rinkinį “Vilniaus Alibi”,
detektyvinių apsakymų skaitymus Lietuvos radijo programoje “Klasika”
ir kitas pramogas detektyviniu stiliumi.
 
 
Geriausių detektyvinių įspūdžių jums linki,
 
Festivalio organizatorius, Šiaurės ministrų tarybos biuras
 
2005 Šiaurės ministrų taryba. All rights reserved e-solution: gaumina