EN
LT
Vilniaus alibi. Baltijos šalių detektyvinės literatūros dienos

Jo Nesbø 
Ieškomas:
Jo Nesbø (Norvegija)
 
Bus tardomas:
 
Lapkričio 9 d. (trečiadienį) 17.00 val. diskusijoje “Detektyvinė literatūra kaip visuomenės atspindys”
 
Dosjė
Rašytojas ir muzikantas Jo Nesbø gimė 1960 m. Norvegijos sostinėje Osle. Rašytojas baigė Norvegijos ekonomikos mokyklą, kur gavo aukštąjį ekonomisto išsilavinimą. Nesbø yra dirbęs žurnalistu ir finansų makleriu. Rašytojas taip pat užsiima muzikine veikla – jis yra roko grupės “di Derre” dainų autorius ir atlikėjas. Grupės grojama muzika sulaukė sėkmės, jos albumai pateko į Norvegijos perkamiausiųjų albumų viršūnes. Išleidęs debiutinį romaną ir paskatintas jo sėkmės, rašytojas metė maklerio darbą ir atsidėjo vien literatūrai ir muzikai.
 
Kūryba
Nesbø debiutavo sulaukęs 37 m., kai išleido kriminalinį romaną “Žmogus šikšnosparnis” (Flaggermusmannen). Debiutinis romanas buvo puikiai sutiktas kritikų ir skaitytojų. Už jį Nesbø gavo “Auksinį raktą” - geriausio skandinavų detektyvų rašytojo premiją, taip pat prestižinį Riverton apdovanojimą, kuris teikiamas Norvegijos metų geriausio kriminalinio kūrinio autoriui.
 
Debiutinis romanas “Žmogus šikšnosparnis” buvo sukurtas besimokant rašyti. Vienai leidyklai paprašius parašyti kelionių įspūdžių knygą, Nesbø ėmėsi lavinti savo rašymo įgūdžius, o būsimojo bestselerio siužetą sugalvojo skrisdamas lėktuvu į Australiją.
 
Pagrindinis Nesbø romanų veikėjas – policijos tyrėjas Harry Hole – tapo vienu žinomiausių norvegų kriminalinės literatūros personažų. Nesbø romanai, kuriuose veikia šis personažas, yra bestseleriai ir išversti į daugelį kalbų. 2005 m. trečiasis serijos romanas “Raudonoji gerklė” (Rødstrupe) pripažintas geriausiu visų laikų Norvegijos kriminaliniu romanu.
 
Žymiausi kūriniai:
”Žmogus šikšnosparnis” (Flaggermusmannen), romanas, 1997 m.
“Tarakonai” (Kakerlakkene), romanas, 1998 m.
“Raudonoji gerklė” (Rødstrupe), romanas, 2000 m.
“Karuselių muzika” (Karusellmusikk), novelės, 2001 m.
”Be liūdesio” (Sorgenfri), romanas, 2002 m.
”Velnio žvaigždė” (Marekors), romanas, 2003 m.
 
Ieškomasis apie save ir kūrybą
Pradėjau rašyti mokykloje. Man patiko rašyti, tai nebuvo sunkus užsiėmimas, tai buvo savotiškas poilsis nuo kitų dalykų.
 
Kurdamas pagrindinį savo knygų personažą Harry Hole, visų pirma sugalvojau jam vardą. Kad jis turėtų būti aukšto ūgio (191 cm), man šovė į galvą sėdint ankštoje kėdėje skrendant lėktuvu į Sidnėjų (Australija). Visos kitos savybės atsirado berašant pirmojo romano siužetą. Norėjau sukurti personažą, kurio akimis skaitytojas galėtų žvelgti į pasaulį. Ir kuris šiek tiek kalbėtų už mane.
 
Manau, kad kriminalinė literatūra suteikia rėmus. Kai kas mano, kad rėmai apriboja, tačiau mano nuomone, tai padeda ir netgi skatina kūrybiškumą, suteikia teisingą kryptį.
 
Iš kur gaunu įkvėpimo rašymui? Įkvėpimas ateina, kai pradedu galvoti, jog metas kažką sugalvoti. Tai gali nutikti bet kur. Ilgos ir nuobodžios kelionės lėktuvu arba traukiniu yra gera vieta įkvėpimui.
 
Desperacija suteikia galimybę atsirasti dramai. Mano pagrindinis herojus Harry Hole turi problemų dėl alkoholio. Atsiranda įtampa tarp jį supančio ir jo vidinio pasaulių, tai padeda kurti įdomų siužetą.
 
Šaltiniai: http://www.aftenposten.no/, http://www.dagbladet.no/
 
 


2005 Šiaurės ministrų taryba. All rights reserved e-solution: gaumina