EN
LT
Vilniaus alibi. Baltijos šalių detektyvinės literatūros dienos

Birutė Mackonytė 
Ieškoma:
Birutė Mackonytė (Lietuva)
 
Bus tardoma:
 
Lapkričio 9 d. (trečiadienį) 17.00 val. diskusijoje “Detektyvinė literatūra kaip visuomenės atspindys”
Lapkričio 10 d. (ketvirtadienį) 17.00 val. literatūros kūrybinėse dirbtuvėse "Detektyvo laboratorija"
Lapkričio 10 d. (ketvirtadienį) 20.00 val. pramoginiame
© Foto Violeta Bubelytė                        žaidime-improvizacijoje "Alibi vakaras"
 
Dosjė
Žurnalistė ir rašytoja Birutė Mackonytė gimė 1928 m. lenkų okupuotame Vilniuje lietuvių inteligentų šeimoje. Vilniaus Universitete, kurį baigė 1951 m., studijavo anglų kalbą ir literatūrą. Yra dirbusi Radijo informacijos komitete, spaudoje bei Lietuvos kino studijoje redaktore. Nuo 1986 m. iki šiol – laisva kūrybinė darbuotoja. Keletą metų paskyrė savo tėvo Rapolo Mackonio literatūrinio palikimo leidybai.
 
Kūryba
Teisine bei detektyvine tematika B. Mackonytė susidomėjo dirbdama spaudoje. 1967 – 1971 m. kartu su tardytoju B. Škliaru išleido tris pusiau dokumentinių detektyvų apybraižų rinkinius. Dar du panašius leidinius rašytoja parašė pati (1977 ir 1982 m.). Po to neišvengiamai atsirado ir detektyvinių apysakų pagrindinis veikėjas privatus seklys Romualdas Gailiušis. Iki šiol išleistos penkios jam skirtos knygos, o šeštoji (“Užversta korta”) turėtų pasirodyti artimiausiu metu.
 
Autorė yra išleidusi šias detektyvines apysakas:
”Reikalingo žmogaus mįslė”, 1985
”Juodas pakeleivis”, 1988
”Pernykštis sniegas”, 1991
”Išblyškę pardavėjai”, 1993
”Lošimas septyniais laikrodžiais”, 1998
 
Už apysaką “Lošimas septyniais laikrodžiais” autorė yra gavusi Lietuvos vidaus reikalų ministerijos premiją ir leidyklos “Baltos lankos” įkurtą “Gintarinės kilpos” premiją. Rašytojos kūryba versta į rusų kalbą.                                                                                                            
 
Apie ieškomąją
Apie priežastis, dėl kurių pasirinko detektyvo žanrą, rašytoja, kurią jau spėta pakrikštyti Lietuvos Agata Kristi, sako: “Būdama žurnalistė, labai daug sužinojau apie gyvenimą, pas mane suplaukdavo daugybė žmonių pasakojimų. Anuomet to nebuvo galima publikuoti, bet visos šios istorijos, žmonių likimai visuomet gyvavo manyje”. Anot Birutės Mackonytės, “detektyvo variklis – asmenybių kova, o nusikaltimo priežastys amžinos – garbė, pinigai, valdžia, meilė”.
 
Visus autorės detektyvinius romanus jungia tie patys herojai – privatus seklys, simpatiškas ir šiek tiek naivus Romualdas Gailiušis ir tardytojas Matas Valksna. Eidami iš romano į romaną jie keliauja ir per laikmečio aktualijas (sovietmečio ir jau nepriklausomybės laikų gyvenimo būdas, leksika, atributai ir t. t.), o kiekvienas naujas kūrinys atskleidžia vis naujus jų bruožus.
 
 

Birutė Mackonytė "Saulėlydžio moteris"


 
Mobilaus telefono melodija nutraukė vakaro tylą tuščiame Šv. Jokūbo ligoninės kieme. Numeris ekranėlyje buvo nepažįstamas. Kimtelėjęs seno vyro balsas – taip pat...
 
2005 Šiaurės ministrų taryba. All rights reserved e-solution: gaumina