EN
LT
Vilniaus alibi. Baltijos šalių detektyvinės literatūros dienos

Arne Dahl



 
Ieškomas:
Arne Dahl (tikrasis vardas Jan Arnald) (Švedija)
 
Bus tardomas:
 
Lapkričio 9 d. (trečiadienį) 17.00 val. diskusijoje “Detektyvinė literatūra kaip visuomenės atspindys”
Lapkričio 10 d. (ketvirtadienį) 17.00 val. kūrybinėse literatūros dirbtuvėse "Detektyvo laboratorija"
© Foto Sara Axelsson                         Lapkričio 10 d. (ketvirtadienį) 20.00 val. pramoginiame
                                                             žaidime-improvizacijoje "Alibi vakaras"
 
Dosjė
Po kriminalinių romanų autoriaus slapyvardžiu Arne Dahl slepiasi Švedijos rašytojas, kritikas ir žurnalų redaktorius Jan Arnald (g. 1963 m.). Rašytojas 1995 m. apgynė daktaro disertaciją “Žanrų tironija” (Genrernas tyranni) apie švedų rašytoją Arturą Lundkvistą. Šiuo metu rašytojas yra meno žurnalų “Aiolos” ir “Artes” redaktorius, dirba kritiku švedų dienraščiuose “Göteborgs-Posten” ir “Aftonbladet” bei užsiima akademine veikla Stokholmo universitete.
 
Kūryba
Sukeitęs raides savo pavardėje, Jan Arnald tapo Arne Dahl ir pirmąjį kriminalinį romaną išleido 1999 m. Pirmieji penki detektyviniai rašytojo romanai buvo išleisti prisidengus slapyvardžiu skaitytojams nežinant, kas yra tikrasis jų autorius. Tačiau 2002 m. romanų autorius pagaliau atskleidė, kas slepiasi po Arne Dahl pseudonimu.
 
Literatūrinis Jan Arnald debiutas įvyko anksčiau nei gimė Arne Dahl. 1990 m. savo tikruoju vardu jis išleido pirmąjį romaną “Chios skerdynės” (Chiosmassakern). Vėliau buvo išleisti novelių rinkinys “Aprenk žodžiais” (Klä i ord) 1997 m. ir romanas “Barbarai” (Barbarer) 2001 m.
 
Arne Dahl rašo kriminalinius romanus, kuriuose pasakojama apie elitinio Švedijos policijos dalinio, taip vadinamosios A-komandos, veiklą tiriant ir aiškinantis nusikaltimus, tyrimams vadovaujant policininkui Pauliui Hjelmui. Savo kriminaliniuose romanuose rašytojas siekia perteikti socialinius pokyčius ir problemas Europoje, kurie vyko prieš įžengiant į naująjį tūkstantmetį ir tebevyksta dabar. Tai neįprastos kriminalinės istorijos, įtempto siužeto trileriai parašyti gera kalba ir nepriekaištingu stiliumi, paskaninti geru humoru, kuriuose veikia iki detalių nugludinti personažai. Tai knygos, kurioms sunku atsispirti.
 
Visi Arne Dahl kriminaliniai romanai aprašo socialines problemas, kurios buvo aktualios Europoje tuo metu, kai jie buvo rašomi. Užsibrėžęs išleisti 10 romanų apie A-komandą, kasmet Arne Dahl parašo po vieną serijos romaną. Iki šiol parašyti ir publikuoti 8 romanai.
 
Arne Dahl A-komados serijos romanai:
“Blogas kraujas” (Ont blod), romanas, 1998 m.
”Misterioso” (Misterioso), romanas, 1999 m.
“Kalno viršūnė” (Upp till toppen av berget), romanas, 2000 m.
“Europos bliuzas” (Europa Blues), romanas, 2001 m.
“Didieji vandenys” (De största vatten), romanas, 2002 m.
”Vasarvidžio nakties sapnas” (En midsommarnattsdröm), romanas, 2003 m.
”Mirties mišios” (Dödsmässa), romanas, 2004 m.
”Tamsieji skaičiai” (Mörkertal), romanas, 2005 m.
 
Kritikai apie ieškomąjį
Gera literatūra - tokius žodžius galima pasakyti kalbant apie tai, ką Jan Arnald yra sukūręs, ir tai būtų tiesa. Prisidengęs Arne Dahl vardu jis rašo vienus geriausių iš pastaraisiais metais Švedijoje leidžiamų kriminalinių romanų. Jo romanai yra glausti, jų siužetai įtempti ir realistiniai, juose veikia įtaigūs personažai. Be to, jo romanus iš tiesų labai įdomu skaityti.
 
Arne Dahl kriminalinių romanų sėkmė rodo, kad intelektualiajai literatūrai ištikimam ir daug rašančiam Jan Arnald pavyko nugalėti žanrų ribas. Jis užtikrintai naudoja literatūrines raiškos priemones, kurios jam leidžia kurti ir rimtąją literatūrą, ir vienus iš geriausių kriminalinių detektyvų Švedijoje.
  
Ieškomasis apie savo kūrybą
Romanuose stengiuosi užfiksuoti mūsų laikmetį, kai vis labiau nuvertinamas žmogiškumas. Panašu, kad mums vis sunkiau matyti vienas kitą kaip artimąjį, tampame priešininkai ir konkurentai. O tada smurtas visai netoli. To priešprieša yra kolektyvas, žmonių bendradarbiavimas. Ir humoras.
 
Norėdamas rašyti apie šiandienos gyvenimą, negalėjau rasti geresnio žanro už kriminalinį romaną. Jis vaizduoja visuomenę, o ne atskirus individus. Smurtas mane šokiruoja, rašymas apie jį man yra savotiškas užkalbėjimas.
 
Mano pagrindinis herojus Paulis Hjelmas – tai aš pats. Jam suteikiau savo dvejones ir mintis apie gyvenimą bei savo prieštaringą kompetenciją. Blogiausia, kad jis man patinka, o tai, matyt, reiškia, kad aš pats sau patinku. Bent jau kartais.
 
Knygos turėtų būti vertinamos pagal turinį, o ne pagal tai, kas jas parašė. Taip atsirado išgalvotas rašytojas Arne Dahl.
 
Šaltiniai: http://www.arnedahl.net/, http://www.aftonbladet.se/
 
 

Arne Dahl "Atvirukas iš Vilniaus"


 
Ji pakabina nuotrauką ant sienos, bet šiek tiek kreivai, ir staiga jai pasirodo, kad nuotrauka tuščia. Aišku, yra rėmas, plonas, juodas rėmas, bet trumpą akimirką regisi, kad pačios nuotraukos nėra...
 
2005 Šiaurės ministrų taryba. All rights reserved e-solution: gaumina