EN
LT
Vilniaus alibi. Baltijos šalių detektyvinės literatūros dienos

Leif Davidsen 
Ieškomas:
Leif Davidsen (Danija)
 
Bus tardomas:
 
Lapkričio 9 d. (trečiadienį) 17.00 val. diskusijoje “Detektyvinė literatūra kaip visuomenės atspindys”
Lapkričio 10 d. (ketvirtadienį) 17.00 val. literatūros kūrybinėse dirbtuvėse "Detektyvo laboratorija"
Lapkričio 10 d. (ketvirtadienį) 20.00 val. pramoginiame žaidime-improvizacijoje "Alibi vakaras"
 
© Foto Ulla H. Davidsen
 
Dosjė
Danijos rašytojas ir žurnalistas Leif Davidsen gimė 1950 m. Baigęs vidurinę mokyklą mokėsi koledže Niudžersyje, JAV. 1976 m. baigė žurnalistikos studijas Danijos žurnalistikos institute ir pradėjo dirbti DR (Danijos nacionalinis radijas ir televizija). 1984 – 1988 m. buvo užsienio korespondentas Maskvoje, taip pat būdamas žurnalistas daug keliavo po įvairias pasaulio šalis. Grįžęs į Daniją, dirbo pagrindiniu DR užsienio naujienų redaktoriumi, vėliau kūrė laidų ciklą apie šiuolaikinę Daniją  ”Danijos svajonė”. Nuo 1999 m. rašytojas visiškai atsidėjo grožinės literatūros kūrybai.
 
Kūryba
Literatūros pasaulyje Leif Davidsen debiutavo 1973 m., išleidęs poezijos rinkinį ”Kviečių grūdai” (Hvedekorn), o pirmasis jo romanas ”Nešvarios sąjungos” (Uhellige alliancer) išėjo 1984 m. Naujausias romanas ”Priešas veidrodyje” (Fjenden i spejlet) išleistas praėjusiais metais.
 
Davidsen romanus galima apibūdinti kaip politinius trilerius, kuriuose vaizduojamas šiuolaikinis žmogus dinamiškame šiandienos pasaulyje. Nors romanų personažai yra beveik vien tik danai, veiksmas dažnai vyksta užsienio šalyse.
 
Davidsen yra vienas iš geriausiai žinomų Danijos kriminalinės literatūros kūrėjų užsienyje, rašytojas yra gavęs nemažai literatūrinių apdovanojimų. Visi jo romanai buvo Danijos labiausiai perkamų knygų sąrašo pirmojoje vietoje, jie išversti į 15 kalbų. Pagal keletą romanų yra sukurti vaidybiniai ir TV filmai.
 
Žymiausi kūriniai:
”Nešvarios sąjungos” (Uhellige alliancer), romanas, 1984 m.
“Rusė dainininkė” (Den russiske sangerinde), romanas, 1988 m.
“Paskutinysis šnipas” (Den sidste spion), romanas, 1991 m.
“Patiklusis rusas” (Den troskyldige russer), romanas, 1993 m.
”Išdavikas ir kitos istorijos” (Forræderen – og andre historier), novelių rinkinys, 1995 m.
”Serbijos danas” (Den serbiske dansker), romanas, 1996 m.
”Lime’o nuotrauka” (Lime’s billede), romanas, 1998 m.
”Gerosios seserys” (De gode søstre), romanas, 2001 m.
”Priešas veidrodyje” (Fjenden i spejlet), romanas, 2004 m.
 
Kritikai apie ieškomąjį
Leif Davidsen ne kartą yra pabrėžęs, jog jo kūrybos temas ir žanrą smarkiai įtakojo literatūra, sukurta už Danijos ribų. Davidsen, kaip modernaus danų kriminalinio romano kūrėjo, įkvėpėjai buvo anglų rašytojai Grahamas Greenas ir Erikas Ambleris. Šie du tarpukario periodu kūrę rašytojai įžvelgė artėjančio pasaulinio karo grėsmę. Jie ne tik kūrė gerą pramoginę literatūrą, tačiau siekė ja pažadinti britų valdžią. Turėdamas užsienio politikos žurnalisto išsilavinimą, Davidsen jautėsi artimas šių rašytojų pažiūroms ir jų kūrybai, teigiančiai, jog nė vienas žmogus nėra atskira sala, o tik didelės visumos dalelė.
 
Jo romanuose dažnai veikia autsaideriai, turintys ryšių su Danija. Atsitiktinių aplinkybių dėka jie tampa visuomenės pašaliniai, tačiau yra efektyvūs antiherojai, sugebantys matyti abi veiksmo puses. Jie gali nuspėti intrigas, vykstančias užsienyje, tačiau supranta, kad gali gauti smūgį į nugarą nuo tokių pačių kaip jie.
 
Rašytojas pabrėžia, kad Danija nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos 1945 m. iki pat Berlyno sienos griūties 1989 m. buvo šaltojo karo mūšio laukas. Slaptieji agentai iš Danijos būdavo siunčiami į šalis iš už geležinės uždangos. Rytų bloko šalys darė tą patį, siųsdamos šnipus į Daniją arba verbuodamos juos vietoje. Davidsen perteikia 80-ųjų politinį paveikslą, tačiau jame suderintas sveikas skepticizmas ir jo objektyvios žinios apie Tarybų Sąjungą – rašytojas niekada netikėjo taip vadinamuoju Tarybiniu darbininkų rojumi. 
 
Skirtingai nei jo mokytojai G. Greenas ir E. Ambleris, Davidsen pripažįstamas kaip aukščiausios klasės danų romantikas, nepaisant įtemptų ir karštų siužetų. Daugelyje jo siužetų pačiame labirintinių tunelių ir staigių mirčių pinklių gale paprastai randama dviejų šiuolaikiškų ir subrendusių žmonių tragiška meilės istorija. 
 
Šaltinis: http://www.litteraturnet.dk/
 
 

Leif Davidsen "Techniniai nesklandumai"


 
Džekas Belmanas gimęs gavo tokį banalų vardą kaip Larsas Jensenas, ir jau pačioje karjeros pradžioje įsitikino, kad toks vardas bei pavardė jam per prasti. Džekas anksti pajuto turįs neatskleistų galimybių, o žmogui, turinčiam neatskleistų galimybių, reikia vardo, kuris "vežtų", būtų hot ir trendy...
 
2005 Šiaurės ministrų taryba. All rights reserved e-solution: gaumina